Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_82606f1c4d96fe2af51aec7fe47ca327, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/unidars/public_html/wp-content/plugins/easy-digital-downloads/includes/class-edd-session.php on line 414

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in /home/unidars/public_html/wp-content/plugins/easy-digital-downloads/includes/class-edd-session.php on line 414
یونی درس | کد متلب الگوریتم مسیریابی لیچ (Leach) – یونی درس
no-img
یونی درس

کد متلب الگوریتم مسیریابی لیچ (Leach) – یونی درس


یونی درس
adsads

ادامه مطلب

ZIP
کد متلب الگوریتم مسیریابی لیچ (Leach)
zip
۱۳۹۶-۰۱-۰۷
56kb
رایگان
فایل های متلب
رمز : unidars.ir یا unidars.com

کد متلب الگوریتم مسیریابی لیچ (Leach)


لیچ یک پروتکل مسیریابی مبتنی بر خوشه در شبکه‌های حسگر بی‌سیم است که اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط هاینزلمن و همکارانش معرفی شد. هدف از این پروتکل کم کردن انرژی مصرفی نودها به منظور بهبود طول عمر شبکه حسگر بی‌سیم می‌باشد.

عملکرد لیچ

 

در لیچ نودها (حسگرها) اطلاعات خود را به سرخوشه مربوطه‌شان ارسال کرده و سپس سرخوشه‌ها داده‌های دریافتی را جمع‌آوری و فشرده کرده و در قالب یک بسته به سمت ایستگاه اصلی (یا سینک) می‌فرستند. هر نود از یک الگوریتم تصادفی برای تعیین اینکه آیا در چرخه جاری نقش سرخوشه را بگیرد یا خیر استفاده می‌کند. لیچ فرض می‌کند که هر نود توان رادیویی لازم برای ارسال به پایگاه اصلی یا نزدیک‌ترین سرخوشه را دارد (هرچند استفاده از حداکثر توان رادیویی به صورت مداوم سبب مصرف هدر رفتن انرژی می‌شود).

نودهایی که سرخوشه می‌شوند، تا p چرخه نمی‌توانند دوباره نقش سرخوشه را بگیرند. P درصد دلخواهی از تعداد خوشه‌هاست. بنابراین در هر چرخه هر نود با احتمال ۱/p امکان دارد سرخوشه شود. در پایان هر چرخه، نودهایی که سرخوشه نیستند نزدیک‌ترین سرخوشه به خود را انتخاب کرده و به خوشه مربوط به آن می‌پیوندد. سپس هر سرخوشه برای هر نود عضو خوشه‌‌اش یک جدول زمابندی جهت مشخص کردن زمان ارسال داده، ایجاد می‌کند (هر نود فقط در زمان مشخص شده می‌تواند به سرخوشه اطلاعات ارسال کند).

تمام نودهای غیرسرخوشه، تنها از طریق پروتکل TDMA با سرخوشه ارتباط برقرار می‌کنند و این کار را با توجه به جدول زمانبندی ساخته شده توسط سرخوشه انجام می‌دهند. برای هدر نرفتن انرژی، نودها تنها در اسلات زمانی اختصاصی مشخص شده رادیوهایشان را روشن نگه می‌دارند.

در لیچ از متد دسترسی به رسانه CDMA نیز استفاده می‌شود؛ هر خوشه از کدهای متفاوت CDMA استفاده می‌کند تا بدین ترتیب تداخل بین خوشه‌ها کمینه شود.

ویژگی‌های لیچ

ویژگی‌های این الگوریتم عبارتند از:

  • مبتنی بر خوشه
  • انتخاب تصادفی سرخوشه در هر چرخه به صورت چرخشی، و یا انتخاب سرخوشه بر اساس داشتن بالاترین سطح انرژی
  • عضویت تطبیقی در خوشه‌ها
  • تجمیع داده در سرخوشه
  • برقراری ارتباط مستقیم بین سرخوشه با نود سینک و یا کاربر
  • ارتباط با سرخوشه با استفاده از متد TDMA

 

سورس زیر ، سورس های کد متلب الگوریتم مسیریابی لیچ (Leach) می باشد .موضوعات :
الگوریتم leach
ads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *